Känns din data lite som en snålblåsig höstdag när himlens färgpalett blivit svartvit? Känns din xlsx lika inspirerande som tandvärk? Är din data helt enkelt jättetråkig?
Ibland känns det bara för trist – och då kan man göra något kul med sin data! Vi vänder på det och försöker hitta på något skoj med den här grå massan av ingenting!
När jag spelade in detta hoppades jag på att få lite kommentarer från er som sett videon:
Vad gör du när din Excel känns så där genuint jättetråkig? Läs hur andra gör och skriv en kommentar längst ner, och berätta dina bästa knep, vet ja’!
Kanelbullens dag
På söndag är det kanelbullens dag, och därför handlar dagens kluring om just kanelbullar! Hur många? Vem sålde flest under veckan som varit? Ja, frågorna löses som vanligt… i Excel… i Veckans kluring!
Jupiter
Hur mycket vet du egentligen om planeten Jupiter? Har du länge känt att det är dags att lära dig mer? Misströsta inte – ögonblicket är här – lyssna eller se oss berätta mycket mer om Jupiter här!