Antal.om och antal.omf är två otroligt bra funktioner i Excel som i veckans torsdagstips får den uppmärksamhet de förtjänar. För, även om jag hållit på att skapa de här torsdagstipsen i väldigt många år nu, så tänker jag att de ska få en riktigt bra genomgång där du får lära dig hur de fungerar och hur man använder dem. Ta dig en titt på veckans torsdagstips får du se!
Tack för bra tips, men igår skulle jag räkna hur många celler som hade tjocka kanter. Det fanns ganska många utspridda på olika ställen i arket och att de hade tjocka kanter hade en särskild betydelse. Men jag hittade ingen funktion för detta, har du något tips om det?
Det går nog bara att göra med hjälp av makros vad jag vet, däremot har jag för mig att jag sett något liknande i Google Sheets, faktiskt?