Kolumnautokalkylering i Excel

Det finns så många fiffiga aspekter av att ha sin data i tabeller i Excel, och kolumnautokalkylering är helt klart en av dem. Lägg märke till hur snällt Excel är, som dessutom bygger upp en sorts “påhittad” undo-historik åt dig (det hade programmet faktiskt inte behövt göra). Det blir dessutom så fina formler när man gör som jag gjorde i video, eller vad säger du?

Det är också lite intressant, för just ordet kolumnautokalkylering fick jag inga träffar alls på i Google innan jag lade ut det här tipset, så nu hoppas jag den här sidan dyker upp när alla ni som sökt just efter det ordet kommer göra det i framtiden!

Hur användbart var detta tips?

Klicka på en stjärna för att rösta!

Medelbetyg 4.7 / 5. Antal röster 22

Inga röster hittills, du får vara först!

Behöver du personlig hjälp?

Ibland kör man ju fast och behöver bara en liten hjälp på traven eller en knuff åt rätt håll. Vet du att jag säljer personlig Excelhjälp per timme? Läs mer här!

Bland de här kategorier finns många fler tips!

Grafer och diagram
Snabba upp arbetet
Nörderier
Allt om listor
Fiffiga funktioner
Bearbeta texter
Felsökning
Excels fiffiga gränssnitt
Datum och tider
Grunderna i Excel
Hantera data
Exempelfiler
Dashboards i Excel
Tips i Textformat

Vill du se fler tips direkt? Här är tre till!

Lämna en kommentar

Artikel tillagd till varukorg.
0 artiklar - 0,00 kr